Altai
Moğolistan

https://goo.gl/maps/dWPmp4E2tbo

13.08.2018

Tsetserleg den yola çıktık. Hedefimiz Bayan Ölgi buraya giden iki yol var biz altai kasabasından doğru gidiyoruz. Mogalistan turu yapan herkesin söylediği gibi kendi yolunu ciziyorsun. Dümdüz ova birtabela güney istikameti 480 km Altai. Bunda sonrası ovalar dağlar tepeler nehirler git gidebildiğin kadar. Altay kasabasına 20 km kala asvalt.

Bu dağları tepeleri asarken tam bir off-road 480 km dere geçişleri hendek atlamalar. Arabamızın sol arka tekerlekten yağ geliyor büyük ihtimal akis bilya contasi altai kasabasina akşam üstü saat beş gibi geldik yol üstündeki toyota tamir eden bir dükkana uğradık 1 saat bekledik biraz daha bekle dedi tavrını sevmedik çıktık. Altai ölgi yolunun asvalt olduğunu söylediler Altai ölgi arası 660 km yağ sızıntısı yeni başlamıştı ölgi ye kadar gider diye düşünmüştük çünki ölgi büyük şehir orada yaptırmak istedik yola çıktık 70 km yol aldık durduk kontrol için yağ sızıntısı fazlalasti geri döndük altai ya tam giriste solda bir tamisci gördük saat 22.00 kapatmak üzereydi efendi bir karı koca konuştuk sabah 10.00 da gel hallederiz dedi. İstasyona geçtik aracımızı cadırimizi açtık yattik.

14.08.2018 Salı

Sabah 09.00 kalktık hemen araçımızın sorunu halledip yola devam etmemiz gerekiyor. Tamirciye doğru giderken Mongolia 2017 yazısı olan bir tamirhane gördük yeni açılmıştı orta yaşlı bir kadın karsiladi biz hallederiz dedi tamir hanenin içine baktık klasik bir ingiz plakalı siyah taksi vardı üzerinde her ülkeden geçtik lerinde not yazmışlar turkiyeden de notlar vardı.

Güvendik tekerleği söktüler fakat çantayı bulamadılar çünki bu işte profesyonel değiller kimin yolu düşerse uzak dursun bizim 5 saat vaktimizi aldılar o şekilde toplattirdik saat 14.00 oldu.

Akşam görüştüğümüz tamiraneye geçtik bizi sadaon usta ve eşi karşıladı önce contayi buldu orijinal japon sonra tekerleği söktü contayi yerleştirdi fakat akis bilyasinda da sorun olduğu görünüyordu ben ve usta cesaret edemedik parça bulamayız diye öyle taktik, fren balataları ni değiştirdik on tekerlek bilye boşlukları aldirdik egzosu yaptırdık iyi bir usta sadaom 100 euro ödedik parçalar ve işçilik dahil saat 20.00 oldu oranın en iyi oteli (Ehtym) Altai otel

Gece burada konakladık 220 tl. 5 yıldız lüks bir oteldi yattık. sabah kalktığımızda elektrikler kesikti jeneratör de yok beşinci katin merdivenlerinden aşağı indik hiç yakışmadı. Saat on bir gibi ölgi ye doğru yola çıktık.

Comments are closed.