Baturyn

https://goo.gl/maps/Ffv2gXL1x4E2

04.06.2018 Pazartesi

Çernigiv den öğlen evin anahtarı teslim ettik çıkışimizi yaptık. Baturyne doğru gidiyoruz. Saat 16.30 geldik. Yol üzerindeki daha önce kaldığımız tır parka aracımızı çektik. Cadırimizi açtık. Bu gece burada kalacağız.


05.06.2018 Salı

Sabah 09.00 da kalktık kahvaltımızı yaptık. Tır parkında piriz var orada ketılı çalıştırdık çayımızı kahvemizi içtik. Saraya doğru çıktık 5 dakikalık mesafede.

Rozumovskiy Palace
https://goo.gl/maps/6G9cg1w78c62

2007 yılında tadilat görmüş küçük bir saray içerisindeki ikonolar ve tablolar orijinal 8.9. yy kalma. Görülmesi gereken gayret güzel yapı. Burda yaşayan zatimuhterem Yetenekli bir adammış. Sarayın ve civarındaki tüm yapıların resimlerini gezenturkvx100 instagram adresimize yükledik.


Kochubey house

https://goo.gl/maps/EGiUAkZRbJy

Kochubey de o dönemlerde yaşamış bir dere beyi ismi türk ismine benziyor. Türk olup olmadığını araştırmadik. Evin yemek odasında o döneme ait bayan kıyafeti var yemek masasi uzerindede semaver var.Evin Altında işkence aletlerinin sergilendiği zindan var. Zindanda balmumu heykel var biri gardiyan diğeri mahkum. Küçük güzel bir ev.


Derev’yana Voskresensʹka Tserkva
https://goo.gl/maps/nPCEBBYeRk62

Aynı bölgede bulunan, ağaçtan yapılmış duvarları ve burçları olan, kale etrafindaki hendege dosenmis ağaç kazıklari olan bir yapı. 16.17. YY da yaşanmış bir mekan bir kasabayı içine alıyormuş döneminde. İçerisinde kutukten yapilmis kilisesi, nehir tarafinda büyük bir hac var, Tüm kalenin etrafında dönemin topları sergilenmektedir. Butun bu savunma yapilari ve sarayla ve köşkler zindanlarda tutuklu olarak tasvir edilen insanlar kazak savaşçıları. O dönem bu bölgede savaşçı kazaklar varmış. Kanuninin kadini Hurrem sultani (Roksalana) esir alip turk imparatorluguna satan kazak savaşçılarınin olduğu rivayet ediliyor. Kazak savaşçılarınin bu bölgede sürdürdüğü hükümranlık türkler bölgeye gelince sona ermiş.Gayet güzel görülmesi gereken bir yer.


Saat 13.00 poltava ya doğru yola çıkıyoruz.

Comments are closed.