Erdene Zuu Manastırı
Harhorin, Moğolistan

https://goo.gl/maps/c5AC8Jiq3Pv

10.08.2018

Saat 16.30 sa erdenet kharkhorin karakurum da zuu manastırin daydik. Aktif olarak Budist yetiştiren 15yy Atay Han tarafından yaptırılmış. Tibet budizmi’nin etkisi Moğolistan in bu dini secmesine sebep olmuştur. zuu manastiri Stalin öncesi elli atmış yapı bin kadar rahibin oldu söyleniyor. Stalin döneminde burada yasayan rahipler sibirya ya sürgüne gönderilmiş bütün dinler yasaklanınca. ve mabetler yıkılmış şuan gördüğümüz üç yapı dışında içerisindeki ikonolar halk tarafından saklanmış taki 1965 müze sscb dagilmasiyla 1991 tamamen ortaya çıkarılıp bugünkü haline gelmiş.

Etkilendiğimizi yerlerden birtanesi zuu manastiri mutlaka görülmesi gerekir.

Manastır dan çıkınca yüz metre sağ tarafta Tc. Başkanımızın talimatıyla Tıka tarafından yaptırılan müzeye giden karayoluna girdik 45 km bitiminde gene Tıka tarafından yaptırılan müzeye vardık akşam saat sekiz olmustu müze kapalı bekçisi yüz metre yanındaki çadırda kalıyormuş müze sabah dokuzda açılacak burada konaklayabilecegimizi söyledi. Onun kaldığı çadırın yanında 5.6 tane çadır Daha vardı gecelik kiralık olduğunu 50.000 tögrük olduğunu söyledi.

11.08.2018

Sabah dokuzda müzeye geçtik personel temizlik yapıyorlardı kimsenin olmaması güzeldi rahat rahat gezdik ve resimledik.

Orhun Yazitlari ,Göktürk Yazitlari, türklerin bilinen ilk alfabesi olan orhun alfabesi ile gokhturk ler tarafından yazılmış yapitlardir orhun yazitlari müzesinde Kültigin yazıtı Bilge Kaan yazıtı sergilenmektedir. Yazılış tarihleri Kültigin yazıtı 732 yılında Bilge Kaan yazıtı 735 yılında yazilmislardir. Yazitlar 1889 yılında Moğolistan da orhun vadisinde bulunmuştur. Bilge Kaan yazıtınin üzerinde türkçe metin haricinde Çinceyede çevrilmiştir. Kazılardaki çıkan tüm eserler burada sergileniyor.

Burası Türklük adına muazzam bir yer. Yapandan da yaptirandanda allah razı olsun Türküm diyen herkesin görmesi gereken bir müze.

Comments are closed.