Невер
Amur oblastı

https://maps.google.com/?q=%D0%9D%D0%B5%D0%B2%D0%B5%D1%80%2C+Amur+Oblast%C4%B1%2C+Rusya%2C+676055&ftid=0x0:0xd3fe1ee56c4e809a&hl=tr&gl=tr

03.07.2018 Salı

Yola devam ediyoruz çita dan 900 km never dan yakuts 1.080 km istikametine saptik hemen sağda yol üzerindeki istasyonlar hoteller restaurantları gösteren tabela var arka yüzünde de bu yolun bindokuzyüzlerde yazılışının fotograflari var.Yakuts amblem ve yazısı olan betondan yapılmış büyük tabela var. Eski yolu gördük yeni toprak yolla kapatmışlar. Yeni yol A360 asvalt üç şeritli.

Tynda ya geldik. Benzinimizi fulledik meyve sebze satan birkaç çadır gördük bir tezgaha girdik meyve ve sebzelerimizi aldık domates salatalık nektarn erik elma armut karpuz kavun. Satıcı kadın bizim türk olduğumuzu anladı telefonuyla birini aradı adı murat olan Hazer Türkü iyi derecede türkçe konuşarak İstanbulda altı sene kaldığını şuan burada meyve sebze ticaretini yaptığını ailesi ile beraber ve deposunun önünde kebap yaptığını birlikte yememizi teklif etti. Gittik tavuk yapmışlar çok lezzetliydi sohbet ettik bir saat kadar oturduk bize şampanya hediye ettiler bizde kendilerine türk kahvesi hediye ettik. Çıktık yolda murat bize 15 km sonra solda kafe si olan akrabasının olduğunu söyledi oraya geldik. Bu gece yolculuk yapmak istemedik. Murat ve ailesine teşekkür ediyoruz. Murat yirmisekiz yaşında tarih bilgisi iyi olan iyi derecede Rusça konuşuyor akıllı bir adam telefonumuza bilabedel kontur yüklenecek kadarda cömert telefonlarımızı aldık herhangibi bir yerde karşılaşırsak birbirimize destek vereceğiz bugünümüz murat sayesinde gayet iyi geçti. Kafe nin önüne aracımızı çekip cadırimizi açtık kafe çalışanı ve bir vladivostok lu kamyon şoförü mirza Hazer kökenliler türkçe sohbet ettik bize meyve suyu ve çikolata hediye ettiler bizde kendilerine türk kahvesi hediye ettik telefonlarımızı aldık.

Comments are closed.