Ovruch
Jitomir Oblastı, 11100

https://goo.gl/maps/FJwmFzBVtxz

19.05.2018 Cumartesi

Kamaniçe kalesin’den çıktıktan sonra yaklaşık 300 km sonra Ukraynanın Belarusa açılan sınır kapısı ovruçh. Aynı bölgede Domanove kapısı daha var ve aşağıda rusyaya açılan kırım kapısı var. Biz ovruch sınır kapısını tercih ettik. Rotamızı Minsk üzerinden Moskovaya en yakın Belarus sınır kapısından geçmek istiyoruz. Rus vizemiz 10.06. 2018 de başlıyor. Aradaki 20 günüde belarusu gezmek istedik.

Türk tırı ile peşpeşe giderken bir kamyon solladık polis cevirdi. Polis hatalı sollama yaptınız dedi. Evraklarımıza baktı tebessüm ederek yolladı. Ukrayna da iki sefer polis cevirdi ikisinde de bizi güler yüzle ikaz ederek uyguladılar ( Hatalı olmamıza ragmen).

Aynı tırcıyı küçük tüpe gaz doldururken gördük. Kendisine sınır kapısını sorduk bizim istikametimize yakın. Bilmediğini türk tır parkının sahibinin telefonunu verdi. Bize polisleri kötüledi. Kesin ceza yazdı size bedavaya bırakmaz dedi. Sınır kapısında kez ceza cıkar size dedi. ( çıkmadı) malesef bizim vatandaşımız kötü niyetli. Bu saate kadar ne Ukrayna nede belasur sınır polislerinden güler yüzden ve yardımdan başka birşey görmedik. Biz onların dilini konuşamamamıza rağmen. Ayrıca sınırda Evraklarımızı kendileri doldurdular.

Şikayetçi olacağımız tek konu lviv dahil olmak üzere belarus sınır kapısına kadar yolların delik deşik olması 20 km ye kadar düşmemiz.

Yolun durumundan dolayı ovruçh a gece yarısı vardık. Saah: 06.30 da sınır kapısına dogru yola cıktık. Saat 08.00 de sınıra giriş yaptık. Belarus sınır da araç için 1 aylık yeşil sigorta (55. usd) Pasaport başınada sağlık sigortası yaptırdık 20 günlük (24.usd). Beklemeden gectik gerekli kontroller yapıldıktan sonra. Sınır polisi harita üzerinden birşeyler anlattı haritayı işaretledi ve bana verdi. Biz da da dedik fakat anlamadan demişiz. İşaretlediği noktadaki kasabaya gittik polise müracaat ettik. Bizi sınır polisi gönderdi diye 15. 20 dakka bekledik aracımızı polis arabamızın yanına kadar geldi bize yolu tarif etti. Yolu tarif ederken benzin deposunu işaret etti. Fakat biz anlamadık. Ana yola cıktık otobana girdik. Minsk istikametine doğru 80 km surat halinde devam ederken otobanın ortasında bir polis arabası gördük sağda durduk polis yanımıza geldi biz polisin yanına doğru gittik ortada buluştuk. Evraklaeı alıp polis otosuna gelmemi söyledi. 100 eur cezanız var kredi kartından başka kabul etmiyorlar. Biz 100 eur cezayı radardan oldugunu düşündük. Oda bize sınır polisinin verdiği işaretli harıtanın gectiğimizi yeni bir yer işaretledi. Biz harıtayı arkalı önlü incelediğimizde anladıkkı otoban belarus ( ogs ) si olduğunu gördük. İlk istasyonda da beltoll.by tabelasını gördük ugradık. 20 eur deposıto 30 eur ücreti ödeyip cıhazı aldık. Bu cıhazı otobana girerken her istasyon da mevcut. Biz anlayana kadar 100 eur ceza yedik.

Comments are closed.