17.05.2018 Perşembe

Saat. 15.00 da rivayete göre Hürrem sultanın ( Roksalana ) doğduğu köye geldik. Babası küçük bir kilisede rahipmiş hürremin evi yokmuş.kasabanın adı Kuka Lisowska. Kilisenin ismi ise Svetova Duha. Baba Lisowska’nın mezarı ise kilisenin hemen yanında bulunuyor.

Köyün meydanına araçımızı Park ettik. Meydanda 1999 yılında konulmuş güzel yüzlü büyük bir heykeli var. Bir müddet meydanda dolaştık. Arkasında tarihi 16. Yüzyılda dayanan bir kiliseyi dolaştık. Resimlerik. Meydanı küçük kendisi büyük bir köy burası. Markete ugradık ukraynanın tüm şehirlerinde şişelenmiş sular memleketimden daha pahalı .lt su 2.5 TL. Borjomi 075. mg. 3.5 TL. (Dünyaca meşhur gürcü sodalı suyu)

1.5 km aşağıda Elitcentre hotel konaklamak için geçtik. Resepsiyonist genc kız güleryüzlü kat görevlisi kadın gagavuz türkü işini layıkıyla yerine getiren çalışanlardı. Telefon çeviri programıyla sohbet ettik biz türkçemiz’den başka dil bilmiyoruz güzel geniş suit bir oda verdiler 400 grivna (70 TL). Uyuduk sabah sekizde kalktık onbire kadar rota çizdik çıktık. ohrit kalesinin bulunduğu cevnoski ye 235 km aksam sekizde birkısmı bozuk yapılmakta olan yollardan vardık ohriye kale girişindeki güvenlik sabah dokuzda açıldığı nı söyledi kasabada dolaştık guzel çoğu villa olan evleri gördük.

Comments are closed.