Ulan Batur
Moğolistan

https://goo.gl/maps/CHn3osvRSF42

07.08.2018 Salı

Baykal Gölü Turka köyü den Altanbulak sınır kapısı 399 km. Saat 15.30 da rus sınır kapisindaydik saat 19.00 da içeri girdik bu kapı gümrük binasi olan biryer arabamızı sahaya çektik ruhsatimizla beraber gümrük binasına girdik burada Moğol ticari araç sürücülerin den dolayı bir keşmekeş yaşanıyor insanlar bağırıyor çağırıyor ve birbirlerini itiyorlar bu normalmiş gibi davranıyorlar. Evraklarımizi yaptırdık arabanın yanına geldik gümrük memürü aleykümselam dedi Türk olduğumuzu anladı Başkanımızın adını söyledi arabayı boşalttırdı çadırı açtırdı yarım saat içinde çıkış yaptık. Moğol kapısına girdik herşey normaldı imigration kartını verdiler doldurduk arabamızı gümrük sahasına çektik polis noktasına girdik pasaportumuzu verdik bizden adres istediler ulan batur da bir dairede rezarvasyonumuzun olduğunu ve araçımızda kaldığımızı söyledik fakat bizi yan taraftaki odaya çağırdılar 3 saat sınır polislerinin başı olduğunu düşündüğümüz yetkiliyle bizi sebepsiz yere ülkeye almiyacagini söylediği için tartıştık (mogalistan 30 gün Tc vatandaşlarına vizesiz) sonucunda biz Tc.Büyük Elçiliğimiz den gorevlinin gelmesini istedik yetkilide bende patronumu ariyim dedi telefonu kapattı mühürü bassinlar girebilirsiniz dedi saat gece oniki.Çıkış kapısındaki asker çevirdi beklememiz gerektiğini söyledi bir kadın gelecek dedi sigortaciymis aracın sigortasını yaptırdık 30 günlük 120 tl karşılığı 1600 ruble verdik ulan batur doğru yola çıktık 346. Moğolistan da bu sıkıntıları yaşayacağımızı hiç düşünmemiştik bizi üzdüler. 100 km sonra bir benzinlikte durduk sabahladık. Sabah erkenden çıktık ulan batura geldik.

Canteen döner kebap türk ahçısı İstanbul Esenlerden. … sahibi Kırgız asıllı Leyla hanım damak tadımıza uygun yemekler temiz türk restorantlarında türkçe konuşulan nadir yer. Şehir merkezine yakın olan Sant Asar Hotel geçtik 2 günlüğüne tuttuk günlüğü 65$ orta halli pahalı bir otel.

Ertesi gün Tc.Büyük Elçiliğine gittik çok iyi karşıladılar vekalet işimiz vardı hemen hallettiler sınırda yaşadığımız sıkıntıyı söyledik farkındayız girişimlerde bulunuyoruz dilekçe yazarsanız yazılı evrak olur onunda gereğini yapacağız bizde yaşadığımız sıkıntıları kağıda döktük kendilerine teslim ettik. Evrak işimizle alakalı Dilara hanıma ve ismini bilmediğimiz tüm personele ayrı ayrı teşekkür ederiz. Başkanımızın dediği gibi halka hizmet için varlar.

Elçilikten ciktiktan sonra sehir muzesine gectik (National Museum of Mongolian History) çok güzel bir müze mutlaka görülmeli.

5-R Surguul’
Ulan Batur, Moğolistan

https://goo.gl/maps/fVTEN6knaTR2

Bu ling Atatürk okulunun

Ulan batur da Ankara caddesinde sovyetlerden kalma bir okulu Tc. Büyük Elçiliği tadilat la yenilemiş kurucu liderimizin ATAMIZIN büstünü okul bahçesine konulmuş Adı ATATÜRK OKULU çok da güzel olmuş.

State History Museum of Mongolia

Şehir merkezindeki büyük meydan devasal heykeller.

Chinggis Khaan Statue Complex

Ulan batura 48 km uzaklıkta

Cengiz Han in atlı heykeli mogalistan in başkenti ulan baturun doğusunda Tsonjin Boldok da Tuul nehri kıyısında bulunan at üstünde 40 m. Uzunlugunda bir heykeldir. Heykelin yapımında malzeme olarak çelik kullanılmıştır. Heykelin tasarımcıları D.Erdem Bilek (heykel traj) ve J. Erkhjargal (mimardir) heykel 2008 yılında tamamlanmıştır.içindeki müzeyi dolasilmali 4 katlı bir yapı en üstü kuşbakişi alani seğredebiliyorsunuz. İçerisinde restoranı ve hediyelik eşya dükkanları olan güzel bir yapı.

Çocuklarla ata bindik ve atv gezintisi yaptık çok mutlular. Kızımızın at sevgisi ve binme isteği takdire şayan.

ORHUN HİTABELERİ

https://www.google.com/maps/placelists/list/1l-5tHE66LDPawWF3dGt4Y2HukgE?hl=tr

Ulan batura doğru giderken onsekizinci km. Solunuzda Tıka nin tabelasını görüyorsunuz Bilge Tonyukuk Karayolu. Orhun hitabeleri diye geçiyor asıl ismi Bilge Tonyukuk Yazıtı. 40 km asvalt yol sayın Başkanımızın talimatı ile yapılmış Atalarımızın nadide parçası. Orijinal yazıtı şehir müzesinde görülmesi gerekir.

Buradan çıktıktan sonra otele geçtik. Sabah kalktık kahvaltımızı yaptık çayımızı kahvemizi içtikten sonra saat 11.00 otelden çıkış yaptık.

Biz şuana kadar 4 ülke 60 dan fazla şehir gezdik okadar aramamıza rağmen çamaşırhane bulamadık ulan batur da bulduğumuzda çok şaşırdık ve sevindik yerin adı metro express saat 13.00 de bıraktığımız 4 makina lik çamaşırlarımızı ayakkabılar dahil saat 19.30 da pırıl pırıl yıkanmış kurutulmuş olarak bize teslim etti. 15.200÷375=40 tl.

Çamaşırları beklerken Broadway restorant’da geçtik çok lezzetli bir yemekti ve çalışanları efendi saygılılar tavsiye ederiz.

Hedefimiz orhun yazitlari harhorin karakurum ulan batur dan çıkmadan alisverisimizi yaptık su peynir ekmek domates meyve. Yola çıktık 370 km tharhorin karakurum yol asvalt yol.

Comments are closed.