13.07.2018 Cuma

Burası gerçekten çok hızlı çarkların döndüğü bir bölge sakhalar dikleşmeden dik duruyorlar bölgelerinde. Arabaya yedek parça aldık turkiyede kinin dörtte bir fiyatına. Burada benzin 4.5 çok pahalı diyorlar. Yakutsa giden feribota bindik daha önce burada aracımızı tamir etmiştik ve toyota parçacısiyla tanışmıştık memnun kaldık magadan yolu gibi zorlu bir etapbi 4.000 km tamamladık ve arabamızın arka yayları çöktü egzosu kırıldı ve motor yağının değişmesi gerekiyor bunlar için uğradık. Saat 16.00 bu saatten sonra birşey yapılmaz diye düşünmüştük fakat yetkilisi Fegim bey ile konuşunca hemen başlayalım dedi çok sevindik arka yayları yeniledik motor yagini değiştirdik egzosu tamir ettirdik elektrik problemi için 7 km uzaklıktaki başka bir bölgeye gittik sanatkar bir elektirikçi işini hakkı ile yaptı saat 22.30 hava hala aydınlık. Yikamaci arıyoruz bir yere uğradık tavrını beğenmedik. 2 km sonra başa bir yikamaci gördük düzgün insanlardı türkçe konuşuyorlardı çünki onlar Kırgız ,Özbek,tacik isimleri Yusuf, Berat, amir, davrat bizi evlerine bile davet ettiler. Arabamız çok kirliydi içini dişini çok güzel yıkadı lar ve ikramlar’da bulundular hürmetle kusur etmediler bizde Türküz Müslümanız dediler resim çektirdik helalleştik. Çıktık sakın bir istasyonda yattık.

14.07.2018 Cumartesi

Sabah saat 09:00 da kalktık hemen toparlandik çıktık. Tekrar tamirciye uğradık sekiz adet buji (irityum denso) sekiz adet bobin yeniledik arızası yoktu yedeklemek için yeniledik arabamız iyi bir bakım gördü iki günde. Kebapçımıza geldik kendisi Özbek türkçe konuşuyor adana kebap,tavuk döner türk damak tadına uygun yiyecekler var. Yemeğimiz yedik vladivostok istikametine doğru gidiyoruz. Feribot ile karşıya geçtik bugün cumartesi olduğu içinmi bilinmez çok sıra vardı kendimizi Lapseki febot kuyruğunda hissettik ayrıca fazla sıra vardı. Karşıya geçtik benzin almak için ilk istasyona girdik bu istasyonda kimse yok ortada bir bankomat var parayı atıyorsun benzini veriyor kahve makinası gibi arkamızda duran bir aile destek verdi yakit alabildik çünki bankomat Rusça ve sakha dilinde.

Yakuts never arası 1.171 km biz geçerken tekrar Tynda 1.000 km Murat kardesimize uğrayacağız.600 km sonra park alanında aracımızı çektik yağmur yağıyor cadırimizi açmadık. 1 saat kadar tam dalmışken cami biri tıkladı sabahın dördü irkildik arabayı çalıştırdık baktik disaridaki şahıs sigara işareti yapti cami az araladik sigara verdik 2 dakika sonra tekrar ateş istemek için geldi adam sarhoş ve yüzünde yaralar var aklımıza hemen alcapone’nin sözü geldi bir adamı aynı gün içerisinde bir kere görürsem normal derim ikinci kere görürsem tesadüf derim üçüncüde onu öldürürüm çünki bir adam üçüncü kere karşımıza çıkıyorsa kötü düşünceye sahiptir ve biz üçüncüye fırsat vermeden oradan ayrıldık. Başka bir parkta aracımızı çekip uyuduk. Sabah tekrar yola çıktık.

Akşam üstü saat 22.00 de Tynda’dik murat kardeşimizi aradik hemen olduğumuz yere geldi sagolsun kendisi Azeri bir tanıdığının asker karşılamasındaymış bizi de davet etti beraber kafe ye geçtik mükellef bir masa donatıldı haşlama etinden den ızgara etine peynirinden salatasina kadar ve bol çay. Haşlama eti heryerde yedik fakat buradaki kadar lezzetlisini yememiştik murata çok teşekkür ediyoruz giderken ve gelirken ikişer saat uğradık bizi mahcup etti iki aydır rusyada geziyoruz bizi çok iyi ağırladı bilsinlerki murat adam iyi bir adam. Bundan sonrada görüşeceğiz murat. Kafe den çıkınca hemen yanimiza iki bayan geldi selam nasılsınız hoşgeldiniz dedi Elnure ve ulviye biraz sohbet ettik elnure uzun süre laleliden tekstil ürünü almış altı kere turkiyede bulunmuş çok iyi derecede türkçe konuşuyor hala istanbul küçük çekmece de arkadaşlarıyla görüşüyormuş ısrarla kalmamızi istedi fakat yolla çıkmamız gerekiyor dedik telefonlarımızı aldık vedalaştık. Elnure ye kibar düşüncesi için çok teşekkür ederiz. Tynda kalmayı düşünüyorduk fakat bir haftadır sular kesikmiş bizim duşa ihtiyacımız olduğundan kalmadık yola devam ettik. 176 km yüzde doksanı yağmur sebebiyle delik deşik olmuş yoldan sabah dört de never sapagina 30 km kala bir benzinlige çektik ve yattık çok yorucu bir yoldu. Sabah kalktık herzaman yaptigimiz gibi arabanın kaputu nu açtık yağına suyuna baktık ön vincin motorunun vidalarinin düştüğünü radyotore yaslandığını gördük çok büyük tehlike radyatör zarar görmemiş tamiratını yaptık ucuz atlattık vladivostok hedefimize devam ediyoruz. 1.250 km yol gittik sabahın üçünde Habarovsk geldik paralı bir otopark bulduk aracımızı çektik cadırimizi açtık ve yattık rahat ve güvende.

18.07.2018 Perşembe

Sabah kalktık toparlandık alışveriş merkezi gidip ihtiyaçlarımızı temin ettik. Tekrar yola çıktık.

Comments are closed.